Čo z Mesiaca fotografie sa oplatí vidieť? Fotografi odporúčajú

November v Bratislave tradične patrí fotografii. Festival Mesiac fotografie počas celého novembra ponúka výstavy domácich aj zahraničných autorov – tento rok ich bude až 30. Ktoré z nich by ste určite nemali premeškať? To najzaujímavejšie z prebiehajúcich výstav vyberajú fotografi, členovia LITA Judita Csáderová a Tomáš Manina. Pre tých, ktorí sa na Mesiac fotografie nedostanú, odporúča dve iné mimobratislavské výstavy Martina Mlčúchová.


Horcinova foto.JPG
foto: Anna Horčinová, INposition 2013

Judita Csáderová

fotografka, pedagogička, spoluzakladateľka Mesiaca fotografie, zástupkyňa autorov fotografie vo Výbore LITA

Záujemcom o výstavy Mesiaca fotografie odporúčam začať v Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej ulici. Dá sa tam zakúpiť bulletin s informáciami o všetkých výstavách, aj vedľajších akciách. Zároveň je tam možné vidieť hneď tri veľmi odlišné výstavy. Určite je zážitkom pekne inštalovaná výstava zostavená z fotografií zhotovených v starých bratislavských fotoateliéroch Bratislava a fotografia 1839 – 1918 a veľmi súčasnú výstavu fotografií českého autora Václava Podestáta S anjelom uprostred davu.

Obdivovateľom technických vymožeností radím navštíviť výstavu Sloboda stiahnutá z kože umelkyne ORLAN vo Francúzskom inštitúte a s pomocou smartfónov a augmented reality tam zažiť jej vystúpenie z rámu obrazu.

V galérii Artotéka (Mestská knižnica) nám Jolana Havelková dáva vo svojej výstave Citlivé údaje možnosť vychutnať pôvab jednoduchých krajiniek nafotografovaných starším mobilným telefónom. Necitlivý divák by možno povedal „technicky nedokonalých“, ale to práve povyšuje zážitok z nich.

Milovníci klasiky by si nemali nechať ujsť výstavu Uvedomelý cestovateľ. Zainteresovaný fotograf člena skupiny Magnum Marca Ribouda v Dome umenia.

Jednoznačne si treba pozrieť, čo nám predkladajú naši slovenskí súčasníci: napríklad Martin Marenčin v galérii Z v Zichyho paláci, Peter Rónai v Open Gallery na Baštovej 5, Jozef Sedlák v Umelke atď. Zaujali ma aj koláže Sylwie Kowalczyk v Galérii X.


Marc Riboud_Beijing 1965.JPG
foto: Marc Riboud, Peking


Tomáš Manina

fotograf, zameriava sa najmä na architektonickú fotografiu

 

Tohtoročný Mesiac fotografie je tematicky rozdelený na dve hlavné témy. Z nich prvou je historická udalosť ukončenia prvej svetovej vojny. V tejto kategórii by som rád poukázal na držiteľa prestížneho ocenenia World Press Photo Simona Norfolka, britského fotografa zameriavajúceho sa premenu krajiny. Súbor predstavený v Bratislave s názvom Chaos a Pokoj zavedie divákov prostredníctvom veľkoformátových fotografií do ďalekého Afganistanu.  

Druhou témou je vizuálne a tematické spracovanie rodovej rovnosti a prezentácia zobrazenia tela. Najlepším príkladom je výstava s názvom Bodyfiction v Zoya Gallery Bratislava. Výstava prezentuje prácu množstva autorov vyjadrujúcich sa k danej problematike.  Asi najzaujímavejšou fotografkou je Anka Horčinová, ktorá sa danej téme venuje dlhodobo, o čom svedčí aj tohoročná ústredná fotografia Mesiaca Fotografie 2018 s jej dielom.


Simon Norfolk_chron01 AFG Balloons SN08.JPG
foto: Simon Norfolk, Chronotopia

Martina Mlčúchová

fotografka, venuje sa predovšetkým hudobnej/koncertnej fotografii

Odbočím trošku aj mimo Bratislavu a poukážem možno na menej exponované výstavy. V poslednej dobe ma z výstav, ktoré som mala možnosť vidieť, zaujala výstava Nenechali sa zlomiť od Kataríny Acél-Gálikovej. Ide o výstavu portrétov politických väzňov a ľudí prenasledovaných komunistickým režimom. Táto výstava bola uvedená v Bratislave na jar tohto roka a aktuálne je práve prezentovaná v Mestskom múzeu v Lučenci.

Pre tých, ktorí budú v najbližších dňoch v Prahe, odporúčam navštíviť X-Foto gallery cafe, kde je do 15. novembra možnosť vidieť výstavu cestovateľských fotografií Nalezená krása od Jana Březinu a Zlaty Brabcovej.


Kompletný program Mesiaca fotografie 2018 so zoznamom všetkých prebiehajúcich výstav nájdete na webe podujatia.