List autorov európskym politikom: "Nie sme prízraky"

Vážení páni komisári Juncker, Oettinger, Ansip a Navracsics,
ako dieťa som veril, že všetci spisovatelia sú mŕtvi. Mĺkvi duchovia so sivými bradami a fúzami. Knihy vyrastali na policiach knižníc a kníhkupectiev, zúrodňované inšpiráciou, ktorá, ako ináč, bola darom z nebies. A tak som písal. Nesníval som o tom, že sa stanem spisovateľom, pretože skutočné boli len knihy.
Stal som sa románopiscom. S telom z mäsa a kostí. So žalúdkom, ktorý pýta jesť. Platím za strechu nad hlavou, za zdravotnú starostlivosť, chodím na dovolenky, tancujem a žijem – a autorské práva živia toto telo, ktoré tvorí. Umožnili to duchovia z môjho detstva – predtým než sa odobrali na onen svet, Beaumarchais, Balzac, Victor Hugo a George Sandová vdýchli život autorským právam a podporovali ich rozvoj. Vytvorili tak spravodlivú a primeranú alternatívu mecenášstvu a súkromných príjmov, aby sa dalo uživiť.
No Európa sa tuším opäť navracia do dní prízrakov: diela na internete – ktorý je mocným nástrojom šírenia kultúry – by mali byť zadarmo; výnimky z autorských práv, už teraz početné a opodstatnené (pre znevýhodnených, vzdelávacie účely, knižničné výpožičky, atď.), sa rozšírili v rámci neustálej snahy zlepšiť prístup. A čo tak rovno prenechať tvorivý proces algoritmom? To by predsa nikoho nič nestálo.
Podkopávanie práv autorov neposilní práva čitateľa: privedie však autorov do hrobu, a s nimi i tvorivosť. Autori majú telá. Autorské práva nie sú prekážkou: zabezpečujú umelcom spravodlivú odmenu a úctu; zabezpečujú kultúrnu rôznorodosť, vitalitu a slobodu prejavu.
My nie sme duchovia.

 

Valentine Goby, spisovateľka, Prezidentka Francúzskej stálej rady spisovateľov

Maureen Duffy, spisovateľka

Erri de Luca, spisovateľ, básnik a dramatik

Nina George, spisovateľka

Juan Pedro Aparicio, spisovateľ a esejista

Philippe Gelluck, karikaturista