LITA navštívila partnerské organizácie vo Viedni

Minulý týždeň sme podnikli pracovnú cestu do Viedne spoločne s Peťom Gálom, ktorý je aktuálnou tvárou ASILu, a s ktorým už dlhšie spolupracujeme.

 

Prvou zástavkou bol Bildrecht – „rakúska výtvarnícka LITA“. Príjemne nás prekvapila poloha tejto organizácie – sídli doslova za rohom viedenskej mekky výtvarného umenia – MuseumsQuartier. Stretli sme tam mladý dynamický tím v moderne zrekonštruovanom priestore historickej budovy. Obe strany potešilo, že okruh otázok s ktorými sa potýkame, je napriek cezhraničnému pôsobeniu veľmi podobný.

Severín (v skutočnosti pán profesor) rozprával veľmi pútavo o cenotvorbe autorských odmien.
 

Ďalšou zastávkou bolo MuseumsQuartier, kde sídli spoločnosť Designaustria. Je to impozantná organizácia združujúca autorov z viacerých oblastí (ilustrátorov, fotografov, dizajnérov a pod.). Privítal nás jej charizmatický predseda, z ktorého vyžarovali dlhoročné skúsenosti v oblasti umenia a kultúry. Severin Filek rozprával veľmi pútavo o tvorbe autorských odmien.  Nie len za vytvorenie diela, ale aj za jeho použitie. Designaustria má v tejto oblasti veľmi prepracovaný systém a pomáha autorom si jeho pomocou ustáť svoju hodnotu na trhu. Zo stretnutia sme odišli inšpirovaní hľadaním hlbších synergií s autormi. Spoločne s ASILom sa plánujeme venovať tvorbe odmien v slovenských podmienkach a poskytnúť tak autorom oporu, vďaka ktorej by sa im ľahšie a slobodnejšie tvorilo.