Oslavujeme Nový rok so slovenským umením

Od tohtoročných vianočných sviatkov štartujeme v LITA novú aktivitu na podporu pôvodnej slovenskej tvorby. Spúšťame projekt Nový rok so slovenským umením, v rámci ktorého každoročne oslovíme jedného slovenského umelca so zadaním vytvoriť pre nás novoročný pozdrav. Ten rozošleme našim partnerom, no pozrieť si ho bude môcť aj verejnosť – prostredníctvom našej webstránky a Facebooku LITA.


WEB image A5 - Detektívka I., 2018_resize.png
Prvé PF projektu Nový rok so slovenským umením

Pre prvý ročník nového projektu oslovil Výbor LITA mladého výtvarníka Martina Dernera. Ten špeciálne pre PF vytvoril objekt vyrobený z kníh s titulom Detektívka I.. Dielo je súčasťou série Bytová situácia, ktorú autor rozvíja niekoľko rokov. Do podoby finálneho pozdravu sa objekt preklopí ako kvalitne vytlačená fotografia, ktorú bude možné dať zarámovať.

„Slovenské umenie je jedna z tém, ktorými v LITA žijeme­ – sme združenie slovenských tvorcov, zastupujeme ich záujmy a chceme, aby sa tvorbe a kultúre na Slovensku darilo čo najlepšie. Cítime však, že „iba“ rozúčtovávať odmeny pre autorov a zaoberať sa autorským zákonom nestačí,“ vysvetľuje myšlienku za projektom riaditeľka LITA Jana Vozárová. „V budúcom roku sa plánujeme podieľať na ďalších projektoch, ktoré pomôžu tvorbe a tvorcom na Slovensku. Štartujeme však s takouto symbolickou aktivitou, pretože si myslíme, že aj takou drobnosťou, ako je novoročný pozdrav, dokážeme spropagovať slovenské umenie a upozorniť na jeho kvality našich domácich aj zahraničných partnerov.“

Oslovených umelcov budeme vyberať spomedzi rôznych umeleckých disciplín, ktoré spadajú do pôsobnosti LITA. Obmedzovať sa nebudeme iba na výtvarné umenie. Zaujíma nás napríklad, ako by bolo do podoby PF možné stvárniť diela z oblasti literatúry, divadla alebo filmu. V priebehu rokov vznikne z novoročných pozdravov kolekcia, ktorá bude symbolickým prierezom aktuálnej tvorby na Slovensku.


Martin Derner CB.jpg

MARTIN DERNER (1973) študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre grafiky a iných médií v Ateliéri voľnej a farebnej grafiky (doc. Vojtech Kolenčík, akad. mal.). V roku 1998 absolvoval študijný pobyt na Akademii Sztuk Pięknych v poľskej Poznani, v roku 1999 na University of Newcastleupon Tyne, Spojené kráľovstvo. Od roku 2005 pedagogicky pôsobí na Katedre grafiky Fakulty výtvarných umení na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Žije a tvorí v Bratislave, okrem voľného umenia sa venuje grafickému dizajnu.

Kniha ako umelecký objekt tvorí samostatnú kapitolu v tvorbe Martina Dernera, ktorej sa venuje od roku 2005. Pre jeho tvorbu sú charakteristické svojský humor, irónia a vytváranie nových, nečakaných a často absurdných obrazov a situácií.