Pokračujeme. Podporme autorov, ktorí stoja za európskymi filmami a seriálmi.

V súčasnosti, keď sú filmy v digitálnom priestore divákom prístupnejšie oveľa viac ako kedykoľvek predtým, by sa pri nastavovaní nových pravidiel používania diel a rozdeľovania odmien nemalo zabúdať na tvorcov, ktorí stoja na začiatku. Bez ich nápadov a tvorivosti by producenti, distribútori, majitelia a správcovia on line platforiem nemali čo ponúkať. Preto by scenáristi a režiséri nemali byť z hľadiska odmeňovania za šírenie diela ignorovaní. Tvorba je ich prácou a dostať primeranú odmenu za svoju prácu je spravodlivé v každom povolaní.
— Zuzana Liová, režisérka a scenáristka

liova zuzana3.jpg

Za úspešnými filmami a seriálmi stoja filmoví autori. Sú to režiséri, scenáristi, ale aj animátori, výtvarníci, autori dabingu a ďalší. Ich diela sú v súčasnosti šírené na internete spôsobom, na ktorý nemajú dosah a ktorý ich oberá o možnosť podieľať sa na úspechu svojich diel. 

Na túto nepriaznivú situáciu autori upozorňujú aj práve prebiehajúcou iniciatívou. Staja za ňou Spoločnosť audiovizuálnych autorov SAA, ktorej členom je aj LITA, spolu s Federáciou európskych filmových režisérov FERA a Federáciou európskych scenáristov FSE.

126 popredných európskych filmárov vydalo koncom januára Vyhlásenie, v ktorom žiadajú o zavedenie neodňateľného práva na primeranú odmenu za používanie ich diel na internete. 


Zle nastavené zmluvné podmienky mi znemožnili podieľať sa na finančnom úspechu Notting Hill, ktorý nasledoval po uvedení filmu v kinách. Takisto som nevidel ani jediný cent z predaja video či DVD nosičov...
— Roger Michell, režisér filmu Notting Hill

Na nedávnom medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne vydali filmári stanovisko na podporu vyhlásenia, v ktorom uvádzajú: „Návrh smernice o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu je jedinečnou príležitosťou, aby sme autorom zabezpečili spravodlivú, primeranú a neodňateľnú odmenu za sledovanie ich filmov a iných audiovizuálnych diel prostredníctvom digitálnych platforiem. Je čas zaviesť mechanizmus na európskej úrovni, ktorý by autorom garantoval spravodlivú odmenu za "on-demand" využívanie ich diel po celej Európe."

Petíciu spustenú na podporu vyhlásenia už podporili signatári z viac ako 94 krajín sveta. Zapojili sa do nej krajiny po celom svete - podpisujú ju nielen v štátoch Európskej Únie ale aj v krajinách ako Madagaskar, Azerbajdžan či Trinidad&Tobago.  

Podľa posledných štatistík je Slovensko v počte signatárov na 11 mieste. Aj keď dodnes celkový počet signatárov prekročil hranicu 11 000, stále je to málo. Cieľom je vyzbierať 30 000 podpisov a čas sa kráti. Vyhlásenie bude o pár týždňov predložené kompetentným orgánom v Európskom parlamente. Šírme preto spoločne informáciu o petícii.  Teraz máme možnosť reálne pomôcť európskym filmárom.

Podporte vyhlásenie podpisom petície online tu:

Dajte o petícii vedieť svojim známym a zdieľajte facebookové posty k petícii napríklad aj z našej stránky