Študovala na Bauhause a preslávila sa v zahraničí. Po sto rokoch sa dostane do svetového výberu

V roku 2019 uplynie sto rokov od založenia legendárneho Bauhausu. Ako umelecká škola fungoval len štrnásť rokov. Za ten čas sa ale stal pojmom v umeleckom svete a jednou z najznámejších avantgardných škôl umenia, dizajnu a architektúry vôbec. Vytvoril alternatívu k dovtedy známym pedagogickým prístupom a stal sa protiakademickou reformou umeleckých škôl. Bauhaus dal aj názov umeleckému smeru inšpirovanému funkcionalizmom, ktorý sa prejavil najmä v architektúre a priemyselnom dizajne. 

Aj keď sa Bauhaus spája predovšetkým s mužskými menami ako Paul Klee, Vasilij Kandinskij či Walter Gropius, na škole pôsobilo aj množstvo významných, často neprávom opomínaných žien. Práve im je venovaná nová publikácia londýnskeho vydavateľstva Pallazzo s názvom Bauhaus Women. A global perspective. Na anglický knižný trh bude uvedená budúci rok v marci.


Chcete vedieť viac o našej spolupráci s vydavateľstvami? Prečítajte si na: http://www.lita.sk/vydavatelstva


Medzi dôležité ženy Bauhausu autori publikácie zaradili aj Irenu Blühovú (1904-1991), jednu z prvých slovenských profesionálnych fotografiek. Jej meno sa spája s viacerými ďalšími prvenstvami – okrem toho, že bola prvou slovenskou študentkou Bauhausu, bola aj prvou autorkou mužského aktu v slovenskej fotografii a prvou slovenskou kníhkupkyňou.

Irena Blühová prekročila ako autorka hranice vtedajšieho Československa. S jej dielami sa dá stretnúť po celej Európe. V tvorbe inklinovala k sociálnemu dokumentu, fotografovala vidiek, dedinčanov, tulákov. Do Bauhausu prišla ako 28-ročná študovať fotograficko-typografickú propagáciu a dejiny umenia u Kandinského. Po zavretí školy nacistami sa vrátila na Slovensko a v Bratislave viedla kníhkupectvo Blüh, populárne najmä medzi umelcami a študentami. Založila asociáciu Sociofoto. Neskôr študovala na filmovej škole Karola Plicku v Bratislave a vyučovala na Umeleckej škole.

Životný príbeh Ireny Blühovej bol zaradený aj do dokumentárneho cyklu s názvom „Prvá“. Ten priniesol portréty desiatich výrazných ženských osobností, ktoré získali v slovenskej histórii významné prvenstvá v rôznych oblastiach života. Trailery dokumentov nájdete aj na YouTube kanáli Prvá.

Portrét Ireny Blühovej vznikol v réžii Lenky Moravčíková-Chovanec v roku 2014. Pozrite si jeho trailer:

zdroj: Youtube kanál dokumentárneho cyklu Prvá