Autori Európskej komisii: čo je veľa, to je veľa

Európska komisia čelí narastajúcemu tlaku zo strany autorov. Tí sa domáhajú spravodlivého zhodnocovania svojich diel, ktoré sa nekontrolovateľne šíria internetom. 


Posledný zo série listov európskych autorov, adresovaný Prezidentovi Európskej komisie Jean-Claudovi Junckerovi, jasne odráža frustráciu z výskytu ich diel online a zároveň rázne žiada o nápravu. Pod list sa podpísalo viac ako 1 000 tvorcov, vrátanie takých mien ako Pedro Almodóvar, Charles Aznavour, Andrea Bocelli, Ennio Morricone či Alejandro Sanz. Obsahu listu vyjadrilo svojim podpisom podporu aj vyše 230 slovenských autorov.

Umelci si veľmi dobre uvedomujú, že veľkí hráči na online trhu - za všetkých napr. YouTube – práva autorov takmer vôbec nerešpektujú a chránený obsah na svojich stránkach sprístupňujú, dá sa povedať, svojvoľne. Výsledkom je neustále klesajúca trhová hodnota diel a veľký otáznik visiaci nad budúcnosťou umelcov – jednotlivcov, a teda i celého kreatívneho ekosystému, ktorý vytvárajú.

„Európska komisia si nemôže dovoliť  premárniť príležitosť chopiť sa najväčšej výzvy tohto desaťročia. Veľkí internetoví hráči zarábajú na plodoch našej práce a skrývajú sa za zastaralé právne predpisy len aby sa vyhli plateniu. Pre dobro budúcich generácií umelcov sa toto musí zmeniť – teraz,“ povedal skladateľ a spevák kapely Scorpions Klaus Meine.

Prečítajte si celé znenie listu v originálnom znení: