Opustil nás skvelý rozprávač s kultivovaným zmyslom pre humor, vždy ochotný pomôcť

Umelci a bývalí spolupracovníci spomínajú na scenáristu a dlhoročného člena Výboru LITA Mariana Puobiša

Vo štvrtok, 8. augusta, nás vo veku 72 rokov opustil významný filmový a televízny scenárista, dramaturg a dlhoročný člen LITA a jej Výboru Marian Puobiš. Odišiel oceňovaný filmár, priateľský a konštruktívny kolega a skvelý rozprávač so zmyslom pre humor.

Puobis_cb.jpg
© LITA, foto: Miro Miklas
Maroš bol skvelý rozprávač s kultivovaným zmyslom pre humor, vždy ochotný pomôcť v tvorivých, či ľudských problémoch.
— Ondrej Šulaj, predseda Výboru LITA

Marian Puobiš sa narodil 29. júla 1947 v Bratislave. Vyštudoval Divadelnú vedu na Vysokej škole múzických umení a už počas štúdia začal pracovať v Československej televízii. Bol dramaturgom a následne šéfredaktorom Hlavnej redakcie literárno-dramatického vysielania ČST, neskôr pôsobil v Producentskom centre umeleckých programov Slovenskej televízie či v jej Programovom centre literárno-dramatických programov. Ako dramaturg spolupracoval aj s ďalšími slovenskými televíziami.

Ondrej Šulaj, scenárista a predseda Výboru LITA, spomína: „Maroša Puobiša som spoznal už počas jeho pôsobenia v televízii, v jej archívoch sú desiatky vynikajúcich inscenácií a filmov, na ktorých sa podieľal ako dramaturg či scenárista. Veľa zo svojich bohatých skúseností odovzdal aj študentom réžie na Filmovej a televíznej fakulte, Maroš bol skvelý rozprávač s kultivovaným zmyslom pre humor, vždy ochotný pomôcť v tvorivých, či ľudských problémoch. Bude mi veľmi chýbať.”

Filmová a televízna tvorba Mariana Puobiša zahŕňa vyše 150 televíznych inscenácií a filmov. Patria medzi ne diela z legendárnej série tzv. televíznych pondelkov aj ďalšie spolupráce so známymi slovenskými režisérmi - napr. s Martinom Šulíkom, Dušanom Trančíkom, Martinom Hollým, Stanislavom Párnickým, no najvýraznejšie s Miloslavom Lutherom. Spoločne s Lutherom vytvoril scenáre k filmom Chodník cez Dunaj (1988), Skús ma objať (1991), Anjel milosrdenstva (1993), Útek do Budína (2002) či Krok do tmy (2014). Spolupracoval tiež na snímkach a seriáloch Lekár umierajúceho času (r. Miloslav Luther, 1983), a Zabudnite na Mozarta (r. Miloslav Luther, 1985). K vzniku radu diel prispel tiež z pozície producenta a koproducenta za STV, respektíve ako šéfmanažér jej Programového centra literárno-dramatického vysielania, medzi nimi napr. k filmom Papierové hlavy (r. Dušan Hanák, 1995), Krajinka (r. Martin Šulík, 2000) či Kruté radosti (r. Juraj Nvota, 2002). Mnohé z diel z tvorivého portfólia Mariana Puobiša vyniesli tvorcom ocenenia na medzinárodných prehliadkach a festivaloch.

V umeleckých svetoch bolo s Marošom skoro každému, kto sa s ním mohol porozprávať, vždy hrejivo dobre, až hýrivo radostne nad novými objavmi, nad jeho presnosťou a múdrosťou, nad jeho vedomosťami, ktoré akoby nemali hraníc, nad jeho názormi a úsudkami, smerujúcimi vždy k podstate problémov, k ich riešeniu.
— Dušan Dušek, člen Výboru LITA

Popri množstve svojich umeleckých aktivít bol Marián Puobiš tiež dlhoročným aktívnym členom LITA, kde svoje skúsenosti z filmárskej a televíznej praxe pretavoval do práce pre kolegov a ďalších autorov. Od transformácie organizácie na občianske združenie, v roku 1993, bol nepretržite členom Výboru LITA, voleného členskou základňou združenia. V uplynulom období (v rokoch 2011-2016) bol predsedom nášho Výboru a v súčasnom volebnom období (od roku 2016) jeho podpredsedom.

 „Obdivujem vytrvalosť s akou sa pán Puobiš venoval nielen svojej vlastnej filmovej a televíznej tvorbe, ale aj ochrane práv autorov. Bol vždy priateľský, konštruktívny a navyše – nikdy nechodil ďaleko po žart. Bude nám tu v LITA chýbať,” povedala riaditeľka LITA Jana Vozárová.

Svoje vedomosti a skúsenosti zúročoval na viacerých pôsobiskách orientovaných na filmové a televízne umenie a tvorbu. Patril k zakladateľom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, bol tiež dlhoročným členom odborných komisií Audiovizuálneho fondu, pedagogicky pôsobil na katedre réžie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.

„Svet Maroša Puobiša sa skladal predovšetkým z troch rovnocenných svetov: bez udania poradia to bol svet literatúry, svet televízie a svet filmu. A mal ešte aj svet najcennejší – svet svojej rodiny. V tých umeleckých svetoch bolo s Marošom skoro každému, kto sa s ním mohol porozprávať, vždy hrejivo dobre, až hýrivo radostne nad novými objavmi, nad jeho presnosťou a múdrosťou, nad jeho vedomosťami, ktoré akoby nemali hraníc, nad jeho názormi a úsudkami, smerujúcimi vždy k podstate problémov, k ich riešeniu. Pravda v jeho slovách sa menila na krásu,“ spomína člen Výboru LITA, spisovateľ Dušan Dušek. „Svet sa smrťou ľudí zmenšuje o ich vzácne svety. O ich šťastie. O ich kúzlo. O ich poznanie. Naším šťastím bol svet Maroša Puobiša. Navždy je tu s nami. A navždy nám bude chýbať.”

Posledná rozlúčka s Marianom Puobišom sa uskutoční v stredu 14. augusta o 14:00 v bratislavskom krematóriu.