Začína sa Medzinárodný filmový festival Bratislava. Ktoré filmy odporúčajú mladí filmári?

Od 29. novembra do 2. decembra 2018 prebieha v bratislavských kinách Lumière a Mladosť jubilejný 20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Aj tento rok ponúka výber kvalitných domácich a zahraničných filmových titulov. Ktoré z nich najviac zaujali mladých filmárov Borisa Šlapetu a Deboru Pastirčákovú? Inšpirujte sa ich tipmi.  Z programu tohtoročného MFF Bratislava sa asi najviac teším na nový film Olma Omerzu Všetko bude. Už od svojho debutu Príliš mladá noc sa tento slovinský režisér pôsobiaci v Čechách profiluje ako autor s ojedinelým vnímaním reality a osobitou poetikou.

Okrem toho som zvedavý na rumunský film Je mi jedno, že sa do dejín zapíšeme ako barbari. Téma vysporiadania sa s minulosťou je typická pre celú východnú Európu a pálčivo sa dotýka aj slovenskej reality.

Ako čerstvý absolvent VŠMU divákom vrelo odporúčam sekciu filmov študentov mojej fakulty. Ich výber ponúka zaujímavú ukážku rôznych autorských prístupov a ukazuje rôznorodosť súčasnej tvorby na VŠMU.

Boris Šlapeta

režisér a scenárista


Vo filme Druhá strana všetkého sa režisérka Mila Turjalič dotýka veľmi aktuálnej otázky viery v spoločenskú a politickú zmenu. Cez rozprávanie režisérkinej charizmatickej mamy Srbijanky, ktorá sa mimoriadne aktívne podieľala na protestoch, ktoré viedli k pádu Miloševičovej vlády, sme konfrontovaní jednak s obrovským odhodlaním a silou Srbijanky, ale aj s bolestivými momentami traumy, sklamania a dezilúzie. Mila sa vo filme odkrýva aj osobne, stáva sa viac dcérou ako režisérkou a spolu so svojou mamou hľadia cez okná bytu, kde sa takmer celý film odohráva, von - tam kde sa odohrali takmer všetky politické drámy - a pýta sa, akú zodpovednosť nesieme my, naša mladá generácia, za našu budúcnosť. A nie sme v tom celom veľkom dianí aj tak úplne bezmocní? Aký je vzťah medzi osobným a spoločenským šťastím? 

Debora Pastirčáková

režisérka a scenáristka


Program MFF Bratislava 2018 a zoznam všetkých premietaných filmov nájdete na webe festivalu.


reziser2080x800.jpg